Creatin-Kreatin . Carnitin-Karnitin . HMB . Glutamin . aminokyseliny BCAA . Pyruvát . Lecitin . Whey Protein . Arginin . Betakaroten . Taurin . UF! Proteiny 82
Sportovní výživa aminoMax Vitamíny - přehled vitamínů
Vitamíny - přehled vitamínů
Vitamíny - přehled vitamínů | Vitamíny - průvodce vitamíny od A do Z | www.aminomax.cz | aminoMax.cz
   
 

Vitamíny

Vitamíny od A do Z vitamíny
Vitamíny - kompletní přehled vitamínů

Vitamíny jsou organické látky, nezbytné pro metabolické pochody v každém živém organismu. Vedle sacharidů, bílkovin, tuků, vody a minerálů jsou i vitamíny základními esenciálními nutrienty.
Vitamíny jsou však narozdíl od těchto makronutrientů potřebné pouze v nepatrném množství, řádově v miligramech.

Vitamíny katalyzátorem života

Vitamíny působí jako katalyzátory přeměny dalších živin a mají významnou úlohu v procesech vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a živým organismem.

Vitamíny rozpustné ve vodě a tucích

Rozeznáváme 13 základních vitaminů - mezi nejznámější patří např. vitamíny řady B (tzv. B-komplex), vitamíny rozpustné v tucích (A, E, D, K), vitamíny rozpustné ve vodě (C, B1 až B12) a prekurzory vitamínů, z nichž se vitamíny vytváří teprve v organismu podle vlastní potřeby (a nemůže tak docházet k předávkování), např. provitamín vitamínu A, známější jako betakaroten.

Vitamíny v nedostatku

Jsou-li některé vitamíny v nedostatku, hovoříme o tzv. avitaminóze. Při nedostatku vitamínů dochází v organismu často k nepříjemným stavům - suchá kůže, bolesti hlavy, zvýšená únava. Avitaminóza muže nastat i při některých onemocněních, kdy organismus není schopen vitamíny vstřebávat.
Extrémní formou avitaminózy, kdy vitamíny chybí dlouhodobě mohou být kurděje - vypadání zubů při chybějícím vitamínu C, anémie (chudokrevnost), lámavost kostí a syndrom chronické únavy.

 
 
 

| Fitness výživa aminoMax |
Vitamíny - průvodce vitamíny od A do Z

Vitamíny v přehledu. Průvodce vitamíny - katalyzátory života. Vitaminy v organismu, vitaminy v nedostatku, doporučené dávkování vitamínů