Kreatin . Karnitin . HMB . Glutamin . BCAA . Pyruvát . Lecitin . Whey Protein . Arginin . Betakaroten . Taurin . Proteiny 82 . Inosin na cvičení
Sportovní výživa aminoMax Svaly člověka, funkce svalů
Svaly člověka, funkce svalů
Svaly člověka, funkce svalů | SVALY - skeletální svaly | www.aminomax.cz | aminoMax.cz
   
 

Svaly

Svaly, funkce svalů a jejich anatomie Svaly
Svaly skeletální - svalovina

Svaly můžeme rozlišit podle jejich funkce - pokud se někdo domnívá, že svaly jsou jen to, co je na první pohled vidět (tedy svalová hmota), pak je na omylu. Existuje několik typů svalů.
V následujících článcích se budeme zajímat o svaly skeletální (svaly patrné na první pohled), které se v největší míře podílí na silové práci a jejichž kontrakci můžeme ovládat silovu vůle.

U průměrného dospělého muže tvoří svaly 40 až 50% hmotnosti, ženy pak kolem 30-40%. Kulturisté disponují svalovinou v rozmezí 50-60% váhy.

Svaly a svalová vlákna

Skeletální svaly můžeme dělit podle typů svalových vláken na:
Typ 1 - pomalá svalová vlákna. Svaly s vyšším množstvím vláken typu 1 mohou pojmout více kyslíku a jsou uzpůsobeny pro aerobní výkon.
Typ 2 - rychlá svalová vlákna. Rychlá svalová vlákna zvyšují rychlost kontrakce (smrštění svalu).

Svaly jsou bílkoviny

Svaly jsou z chemické stránky složeny z bílkovin a vody. Vedle toho obsahují svaly i nezanedbatelné množství glykogenu, zásoby minerálních látek, kreatinu a stopových látek. Není tedy náhodou, že sportovci disponující většími svaly jsou nuceni přijímat zvýšené množství bílkovin oproti běžné populaci.
Svaly nelze vybudovat bez bílkovin - lidský organismu nedokáže bílkoviny syntetizovat třeba ze sacharidů nebo tuků, jako rostliny nebo bíložravci.

Svaly fungují na principu přeměny energie.
Z přijatých živin (potravy) vytváří svaly kinetickou energii (pohyb) a teplo (člověk se pohybem zahřeje). Z této prosté definice plyne zřejmý fakt, že organismus, který se více pohybuje spotřebuje i více energie, více potravy.

Svaly - katabolismus

Je-li přísun energie z jídla nedostatečný, začne si tělo vytvářet energii z vlastních zásob - glykogenu, zásobní tuky a často bohužel i vlastní svaly.
Spaluje-li organismus vlastní svaly, mluvíme o tzv. proteo-katabolismu. Vždy se jedná o důsledek drastických diet, hladovění, nadměrné svalové zátěže (přetrénování) a nevhodné stravy chudé na bílkoviny.

 
 
Sportovní výživa > Svaly

připravujeme v kategorii Svaly:
(odkazy jsou momentálně nefunkční)
  Svaly lidského těla   Břišní svaly   Biceps   Anatomie svalů
 
Nabídka | Prodejní podmínky | Kontakt | Úvodní strana
TOPlist   © 2003-2007 aminoMax.cz, info@aminomax.cz

| Fitness výživa aminoMax |
SVALY - skeletální svaly

Svaly - skeletální svaly, funkce svalů. Svalovina člověka.